Obróbka powierzchni kamiennych

Odpowiednie techniki przygotowania powierzchni mają dwojaki sens - pozwalają wykorzystać materiał w każdych warunkach i jednocześnie dają ciekawe efekty wizualne.

Poler (pełny) - powierzchnia powstała w wyniku wygładzenia kompletną serią dysków polerskich. Doskonale uwidoczniona barwa oraz struktura kamienia. Faktura polerowana to także lepsze zabezpieczenie i łatwiejsze utrzymanie kamienia.

Szlif - podobnie, jak w przypadku poleru, używa się tu dysków polerskich, ale z pominięciem najwyższych ziarnistości. Strata głębokiego kolorytu kamienia na rzecz faktury niebłyszczącej i antypoślizgowej.

Szczotka, satyna - powierzchnia nierówna, ale błyszcząca. Powstaje poprzez spłomieniowanie powierzchni, a następnie przetarcie jej szczotkami diamentowymi. Pominięcie etapu płomieniowania daje efekt satyny płytkiej, tzw. skintouch.

Płomień - najlepsza faktura antypoślizgowa. Stosowana najczęściej na zewnątrz, na ciągi komunikacyjne narażone na kontakt z wodą, śniegiem i lodem itp. Faktura chropowata, powstała w wyniku oddziaływania płomieniem o wysokiej temperaturze. Znaczna strata kolorytu kamienia.

Młotkowanie - proces polegający na mechanicznym skuciu powierzchni. Efekt jest niemal identyczny jak w przypadku płomieniowania.

Piaskowanie - oddziaływanie na powierzchnię kamienia ziarnami piasku uderzającymi pod dużym cisnieniem. Powstała w ten sposób faktura jest w miarę gładka, ale jednocześnie chropowata. Po nałożeniu specjalnie przygotowanej folii, wypiaskować można ciekawe wzory lub litery.

Sablino - złożony proces przygotowania powierzchni, polegający na jej oszlifowaniu, następnie wypiaskowaniu, a na końcu - wyszczotkowaniu.