Właściwości poszczególnych skał.

Każdy rodzaj kamienia powstawał w odmiennych warunkach, co pociąga za sobą odmienne cechy i w efekcie - zastosowanie..

KAMIEŃ (SKAŁA)
Skupisko jednorodnych lub różnorodnych minerałów. Ze względu na sposób powstania, wyróżnia się skały magmowe, osadowe i przeobrażone (metamorficzne). Wydobycie odbywa sie w kopalniach odkrywkowych, zwanych kamieniołomami (ang. quarry, niem. Steinbruch, franc. carriere, ros./ukr. karier)

Skały magmowe swoje powstanie zawdzięczają zjawiskom wulkanizmu i plutonizmu, podczas których magma zastyga pod albo na powierzchni Ziemi (pod postacią lawy).

Skały osadowe powstają w wyniku sedymentacji, czyli gromadzenia się materiału okruchowego, organicznego lub chemicznego w zbiornikach wodnych lub - rzadziej - w środowisku lądowym. Osady te podlegają następnie procesowi diagenezy, podczas której zmniejsza się odległość pomiędzy poszczególnymi składnikami osadu.

Skały metamorficzne tworzą się w wyników procesów metamorficznych oddziałujących na istniejące już formacje skalne. Działanie poszczególnych czynników metamorfizmu (temperatura, ciśnienie, roztwory hydrotermalne) jest uzależnione od głębokości, na których zjawisko to zachodzi, temperatury, ciśnienia, składu chemicznego i mineralnego skał wyjściowych oraz chemizmu wód (roztworów) dopływających z głębi ziemi.


MARMUR
Skała metamorficzna, powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy). Paleta kolorów obejmuje barwy od białej do czarnej, niekiedy zieleń, żółć lub czerwień, zazwyczaj z żyłkami lub nakrapianiem. Dzięki marmurowi mogą Państwo mieć w domu cały świat. Jest on często używany jako element dekoracyjny w salonach, łazienkach i ciągach komunikacyjnych, gdzie można go stosować zarówno w stylu nowoczesnym jak i klasycznym.


GRANIT
Skała magmowa, głębinowa, średnio- lub grubokrystaliczna. Powstaje pod wpływem wysokiego ciśnienia w głębokich warstwach ziemi, przez co jest jednym z najtwardszych rodzajów kamienia naturalnego i jest zatem najbardziej odporny na zużycie. Dlatego też granit używany jest często zarówno jako materiał na blaty kuchenne, opaski i elewacje zewnętrzne jak również idealnie nadaje się do zastosowań na podłogi w bardzo uczęszczanych miejscach. Cechą charakterystyczną granitu jest też wysoka odporność na zabrudzenia, spójny charakter i wąskie fugi. Granity występują przede wszystkim w kolorach od jasnoszarego do czarnego, ale zdarzają się też inne barwy – żółty, bursztynowy, bordowy, czerwony, zielony, jak również odcienie beżu i bieli.


BAZALT
Skała magmowa wylewna. Bazalt jest bardzo twardą skałą, którą pod względem właściwości można najlepiej porównać z granitem. Bazalty występują przeważnie w odcieniach szarości i są bardzo wyraziste w kolorze. Mogą być bardzo zbite – drobnoziarniste, jak i porowate. Pasują więc wyśmienicie do nowoczesnego, minimalistycznego stylu.


PIASKOWIEC
Skała osadowa, powstała ze scementowanych ziaren piasku. Mrozoodporna, bez połysku. Najczęściej stosowana na zewnątrz, w formie okładzin elewacyjnych, schodów, ogrodowych elementów dekoracyjnych. We wnętrzach, najczęściej używana w formie małych elementów, często w fakturze łupanej na okładziny kominków i ściany.


KONGLOMERAT
Zawiera ok. 90% surowców naturalnych. Składa się z kruszonego sortowanego granitu, piasku kwarcowego i ewentualnie stłuczek ze zwierciadeł (konglomerat kwarcytowy, aglokwarcyt, kwarcogranit) lub pyłu i odłamków marmurowych (konglomerat marmurowy, aglomarmur). Spoiwem jest żywica poliestrowa. Szeroka gama kolorystyczna – praktycznie nieograniczona, prawie stuprocentowa powtarzalność wzoru. Aglokwarcyt zalecany na powierzchnie szczególnie narażone na wysokie obciążenia - hale lotnisk, centra handlowe, dworce, biura itp. W domach idealnie sprawdzi się jako blat kuchenny / łazienkowy, parapet, posadzka itp. Przeznaczenie aglomarmuru jest podobne, ale jako materiał mniej odporny na tłuszcze, nie powinien być stosowany w kuchni.


ŁUPEK
W zależności od pochodzenia geologicznego istnieje wiele rodzajów łupków. Najbardziej popularne to łupki: kwarcytowe, filitowe, serecytowe oraz iłowe. Z racji wysokiej twardości, oraz chropowatej struktury, łupki idealnie pasują jako zewnętrzne ciągi komunikacyjne, gdzie wymagana jest faktura antypoślizgowa. Bardzo często montuje się je na elewacjach, w formie opaski lub pełnej ściany. We wnętrzach, głównie stosowany jako oryginalne, o naturalnej strukturze posadzki, elementy oraz ściany kominkowe, dekoracyjne elementy łazienek a nawet blaty kuchenne.


WAPIEŃ
Skała osadowa, tworzona przez gromadzenie się i kompresję skamieliny lub kawałków kamieni, takich jak kwarc i wapń. Rozróżniamy dwa główne rodzaje wapieni: miękki i twardy. Do pierwszej grupy należą tak zwane kamienie białe oraz kremowe do drugiej pozostałe kolory - przede wszystkim beże, brązy oraz wapienie niebieskie. Większość wapieni ma znacznie „słabszy” poler w stosunku np. do marmuru, granitu, toteż produkowane i stosowane są najczęściej w fakturach gładzonej lub szlifowanej. Wapień doskonale pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz jako elementy ścienne i podłogowe oraz jako materiał na blaty łazienkowe i kominki.


TRAWERTYN
Trawertyn to skała wapienna jasno zabarwiona, porowata, powstała w wyniku wytracenia kalcytu z wód źródlanych lub rzecznych, np. przy wodospadach. Często obecne są w niej dobrze zachowane przez osadzający się węglan wapnia części roślin, skorupki ślimaków i innych zwierząt. O przydatności wyrobów trawertynowych jako surowca dekoracyjnego decyduje ich złocista i kremowo-beżowa barwa oraz niepowtarzalna struktura. Są to bowiem formy osadowe, przekrystalizowane, twarde, z nieregularnymi kawernami wypełnionymi wykrystalizowanym kalcytem. Staranna obróbka czyni je doskonałym, naturalnym materiałem stosowanym jako: zewnętrzne okładziny ścian budowli, elewacje wewnętrzne, posadzki, schody, łazienki, parapety i kominki.