Właściwości poszczególnych skał.
Każdy rodzaj kamienia powstawał w odmiennych warunkach, co pociąga za sobą odmienne cechy i w efekcie - zastosowanie.
KAMIEŃ (SKAŁA)
Skupisko jednorodnych lub różnorodnych minerałów. Ze względu na sposób powstania, wyróżnia się skały magmowe, osadowe i przeobrażone (metamorficzne). Wydobycie odbywa sie w kopalniach odkrywkowych, zwanych kamieniołomami (ang. quarry, niem. Steinbruch, franc. carriere, ros./ukr. karier)
Skały magmowe swoje powstanie zawdzięczają zjawiskom wulkanizmu i plutonizmu, podczas których magma zastyga pod albo na powierzchni Ziemi (pod postacią lawy).
Skały osadowe powstają w wyniku sedymentacji, czyli gromadzenia się materiału okruchowego, organicznego lub chemicznego w zbiornikach wodnych lub - rzadziej - w środowisku lądowym. Osady te podlegają następnie procesowi diagenezy, podczas której zmniejsza się odległość pomiędzy poszczególnymi składnikami osadu.
Skały metamorficzne tworzą się w wyników procesów metamorficznych oddziałujących na istniejące już formacje skalne. Działanie poszczególnych czynników metamorfizmu (temperatura, ciśnienie, roztwory hydrotermalne) jest uzależnione od głębokości, na których zjawisko to zachodzi, temperatury, ciśnienia, składu chemicznego i mineralnego skał wyjściowych oraz chemizmu wód (roztworów) dopływających z głębi ziemi.
MARMUR
Skała metamorficzna, powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy). Paleta kolorów obejmuje barwy od białej do czarnej, niekiedy zieleń, żółć lub czerwień, zazwyczaj z żyłkami lub nakrapianiem. Dzięki marmurowi mogą Państwo mieć w domu cały świat. Jest on często używany jako element dekoracyjny w salonach, łazienkach i ciągach komunikacyjnych, gdzie można go stosować zarówno w stylu nowoczesnym jak i klasycznym.
GRANIT
Skała magmowa, głębinowa, średnio- lub grubokrystaliczna. Powstaje pod wpływem wysokiego ciśnienia w głębokich warstwach ziemi, przez co jest jednym z najtwardszych rodzajów kamienia naturalnego i jest zatem najbardziej odporny na zużycie. Dlatego też granit używany jest często zarówno jako materiał na blaty kuchenne, opaski i elewacje zewnętrzne jak również idealnie nadaje się do zastosowań na podłogi w bardzo uczęszczanych miejscach. Cechą charakterystyczną granitu jest też wysoka odporność na zabrudzenia, spójny charakter i wąskie fugi. Granity występują przede wszystkim w kolorach od jasnoszarego do czarnego, ale zdarzają się też inne barwy – żółty, bursztynowy, bordowy, czerwony, zielony, jak również odcienie beżu i bieli.
BAZALT
Skała magmowa wylewna. Bazalt jest bardzo twardą skałą, którą pod względem właściwości można najlepiej porównać z granitem. Bazalty występują przeważnie w odcieniach szarości i są bardzo wyraziste w kolorze. Mogą być bardzo zbite – drobnoziarniste, jak i porowate. Pasują więc wyśmienicie do nowoczesnego, minimalistycznego stylu.
PIASKOWIEC
Skała osadowa, powstała ze scementowanych ziaren piasku. Mrozoodporna, bez połysku. Najczęściej stosowana na zewnątrz, w formie okładzin elewacyjnych, schodów, ogrodowych elementów dekoracyjnych. We wnętrzach, najczęściej używana w formie małych elementów, często w fakturze łupanej na okładziny kominków i ściany.
AGLOMARMUR (KONGLOMERAT MARMUROWY)
Składa się ze zmielonego lub tłuczonego odpadu marmurowego, spojonego żywicą, często z dodatkiem odpowiedniego pigmentu. Bardzo popularny materiał stosowany przy wyrobie parapetów, blatów łazienkowych, schodów, okładzin ściennych, posadzek. Stanowi ekonomiczną alternatywę dla marmuru, przewyższając go jednocześnie stopniem wytrzymałości. Ze względu na stosunkowo wysoki współczynnik nasiąkliwości, nie jest polecany na blaty kuchenne oraz na zewnątrz.
KONGLOMERAT KWARCYTOWY (AGLOKWARCYT, KWARCOGRANIT, KONGLOMERAT KWARCOWY)
Mieszanka żywic i pyłu granitowo-kwarcytowego. Najczęściej stosowany na blaty kuchenne, łazienkowe, lady. Bardzo odporny na przebarwienia, zarysowania, uderzenia. Z powodu wrażliwości na promienie UV, nie powinien być stosowany na zewnątrz.
ŁUPEK
W zależności od pochodzenia geologicznego istnieje wiele rodzajów łupków. Najbardziej popularne to łupki: kwarcytowe, filitowe, serecytowe oraz iłowe. Z racji wysokiej twardości, oraz chropowatej struktury, łupki idealnie pasują jako zewnętrzne ciągi komunikacyjne, gdzie wymagana jest faktura antypoślizgowa. Bardzo często montuje się je na elewacjach, w formie opaski lub pełnej ściany. We wnętrzach, głównie stosowany jako oryginalne, o naturalnej strukturze posadzki, elementy oraz ściany kominkowe, dekoracyjne elementy łazienek a nawet blaty kuchenne.
WAPIEŃ
Skała osadowa, tworzona przez gromadzenie się i kompresję skamieliny lub kawałków kamieni, takich jak kwarc i wapń. Rozróżniamy dwa główne rodzaje wapieni: miękki i twardy. Do pierwszej grupy należą tak zwane kamienie białe oraz kremowe do drugiej pozostałe kolory - przede wszystkim beże, brązy oraz wapienie niebieskie. Większość wapieni ma znacznie „słabszy” poler w stosunku np. do marmuru, granitu, toteż produkowane i stosowane są najczęściej w fakturach gładzonej lub szlifowanej. Wapień doskonale pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz jako elementy ścienne i podłogowe oraz jako materiał na blaty łazienkowe i kominki.
TRAWERTYN
Trawertyn to skała wapienna jasno zabarwiona, porowata, powstała w wyniku wytracenia kalcytu z wód źródlanych lub rzecznych, np. przy wodospadach. Często obecne są w niej dobrze zachowane przez osadzający się węglan wapnia części roślin, skorupki ślimaków i innych zwierząt. O przydatności wyrobów trawertynowych jako surowca dekoracyjnego decyduje ich złocista i kremowo-beżowa barwa oraz niepowtarzalna struktura. Są to bowiem formy osadowe, przekrystalizowane, twarde, z nieregularnymi kawernami wypełnionymi wykrystalizowanym kalcytem. Staranna obróbka czyni je doskonałym, naturalnym materiałem stosowanym jako: zewnętrzne okładziny ścian budowli, elewacje wewnętrzne, posadzki, schody, łazienki, parapety i kominki.